Kada počne s radom 2026. godine, SE Korlat bit će najveća sunčana elektrana u Hrvatskoj, dok će godišnja proizvodnja Energetskog parka Korlat biti dovoljna za opskrbu 100.000 kućanstva, istaknuto je na gradilištu te elektrane kod Benkovca.
Vrijednost investicije doseže oko 70 milijuna eura, instalirana snaga elektrane iznosit će 99 megavata, a priključna snaga 75 megavata, pri čemu će očekivana godišnja proizvodnja od 165 milijuna kilovatsati električne energije biti dovoljna za opskrbu oko 50.000 kućanstava, dok će ukupna proizvodnja budućega hibridnog energetskog parka Korlat moći zadovoljiti potrebe za električnom energijom čak 100.000 kućanstava.
SE na površini od oko 150 h
Kako navode iz HEP-a,
SE Korlat se gradi uz postojeću vjetroelektranu u blizini naselja
Korlat kod Benkovca, koja je u pogonu od 2021. godine i s kojom će
činiti obnovljivi hibridni energetski park. Nakon
prijave gradilišta u studenome prošle godine, u prosincu su počeli
pripremni radovi, da bi krajem travnja počelo postavljanje nosača
konstrukcije za ugradnju 160 tisuća fotonaponskih modula (panela).
Moduli će biti montirani na konstrukciju s jednoosnim sustavom praćenja
Sunca, što će pridonijeti povećanju efikasnosti elektrane, navodi se u
priopćenju HEP-a.
Projekt obuhvaća izgradnju sunčane elektrane na površini od oko 150 hektara, infrastrukture za priključak na 110 kilovoltnu prijenosnu mrežu te pomoćnog objekta za skladištenje i upravljanje energetskim parkom. Postupak izbora izvođača izgradnje te dvogodišnjeg održavanja proveden je prema pravilima EBRD-a, koja zajedno s EIB-om kreditira izgradnju elektrane u ukupnom iznosu od 62 milijuna eura.
Krediti su, odlukom Vlade, u iznosu do 80 posto osigurani državnim jamstvom. Planovi za daljnji razvoj lokacije uključuju postavljanje baterijskog spremnika snage do 30 megavata i kapaciteta 90 megavatsati te dodatne sunčane elektrane od 40 megavata.
Zadarska županija u fokusu
U sklopu zelene
tranzicije, istaknuli su iz HEP-a, u izgradnji i planovima imaju
projekte ukupne snage veće od 1500 megavata i ukupne procijenjene
investicijske vrijednosti od gotovo 1,7 milijardi eura.
Riječ je o projektima hidroelektrana, reverzibilnih hidroelektrana, vjetroelektrana, sunčanih elektrana i baterijskih spremnika, koje HEP provodi i priprema s ciljem jačanja energetske neovisnosti i ugljične neutralnosti, u skladu s ciljevima Europske unije.
“U Zadarskoj županiji razmatramo mogućnost izgradnje obnovljivih izvora energije ukupne snage veće od 500 megavata i procijenjene vrijednosti ulaganja oko 420 milijuna eura. Izgradnja obnovljivih izvora i jačanje mreže u fokusu su naših investicijskih planova, koji samo u ovoj godini iznose rekordnih više od 830 milijuna eura.
Značajan dio odnosi se na projekt modernizacije hrvatske distribucijske elektroenergetske mreže, vrijedan 286 milijuna eura, koji se financira sredstvima iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti”, izjavio je predsjednik Uprave HEP-a Vice Oršulić.